Saaremaa Merispordi seltsi regatt, EESTI KARIKA etapp klassis Optimist, Zoom8, Laser 4.7, Techno 293, RS:X; KUTSUTUD KLASS: Laser Radial

Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 2, 2013 4:09:09 PM EEST


Division: ZOOM8 U20 1994 või hiljem (30 boats) (top)

Pos Sail Skipper Date of birth Club 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 63 Martin Õunap 26.5.97 SMS 1 1 1 [5] 3 3 9.00 1
2 EST 69 Markus Lilienthal 9.9.98 ROPK/zuxu [31/OCS] 3 4 4 1 4 16.00 2
3 EST 60 Sander Puppart 24.4.96 SMS 3 2 6 3 2 [9] 16.00 3
4 EST 65 Steven Adusoo 25.9.97 ROPK 4 [5] 5 2 4 2 17.00 4
5 EST 62 Marie Pihlas 27.8.98 SMS 2 4 3 [15] 8 6 23.00 5
6 EST 70 Martin Rolf-Erkki Hedman 3.9.99 ROPK 10 [12] 10 1 5 1 27.00 6
7 EST 46 Anni Sikk 22.3.99 KJK 6 11 [12] 7 7 7 38.00 7
8 EST 27 Kristina Erisalu 11.9.97 HPSK [12] 9 7 8 6 8 38.00 8
9 EST 51 Mari Põldmaa 21.6.94 TJK 9 7 2 11 [18] 17 46.00 9
10 EST 40 Anni Rätsep 05.03.96 DAGO 14 13 9 9 [17] 5 50.00 10
11 EST 49 Norman Jarve 13.3.99 ROPK 7 6 8 [20] 19 10 50.00 11
12 EST 57 Henri Paet 5.9.97 SMS 8 8 13 14 9 [21] 52.00 12
13 EST 66 Julius Tarand 15.7.98 ROPK 5 10 11 [19] 14 14 54.00 13
14 EST 54 Helen Spriit 3.8.96 KJK 11 16 15 12 [22] 12 66.00 14
15 EST 55 KARL POLL 22.11.96 ROPK 15 19 [26] 13 10 11 68.00 15
16 EST 45 Johanna Poksi 17.8.99 TJK 13 17 17 10 15 [18] 72.00 16
17 EST 36 Oliver Olmaru 9.7.99 KJK 16 [18] 16 16 11 13 72.00 17
18 EST 61 Evo Annus 16.10.13 ROPK [18] 15 14 17 16 16 78.00 18
19 EST 31 Joosep Praks 2.4.02 SMS [24] 24 23 6 12 15 80.00 19
20 EST 6 Artur Haller 2.7.00 ROPK 17 [20] 20 18 13 19 87.00 20
21 EST 50 Kaspar Treimuth 29.11.98 TJK 21 14 18 21 [25] 22 96.00 21
22 EST 24 Elisabeth Karner 17.8.97 TJK 19 22 22 [26] 21 20 104.00 22
23 EST 44 Jaagup Rüütel 4.3.01 SMS 20 21 19 23 23 [26] 106.00 23
24 EST 20 Merilyn Vähesoo 12.2.96 KJK 23 [26] 21 24 26 24 118.00 24
25 EST 15 Kirk Alexander Kaarelson 25.6.00 ROPK [26] 25 25 25 20 25 120.00 25
26 EST 64 Anna Laura Alamets 5.5.99 KJK 25 [27] 24 22 24 27 122.00 26
27 EST 29 Harry Saarmann 1.2.01 SMS 22 23 27 [28] 27 28 127.00 27
28 EST 38 Elina Jõpiselg 11.05.97 DAGO 27 28 28 27 [31/DSQ] 23 133.00 28
29T EST 16 Ainar Ivanov 12.12.00 SMS [31/DNF] 31/DNC 31/DNC 31/DNC 31/DNC 31/DNC 155.00T 29T
29T EST 43 Jaanis Väli 20.04.99 SMS [31/DNF] 31/DNC 31/DNC 31/DNC 31/DNC 31/DNC 155.00T 29T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: 1. Zoom8 U20 tüdrukud (11 boats) (top)

Pos Sail Skipper Date of birth Club 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
5 EST 62 Marie Pihlas 27.8.98 SMS 2 4 3 [15] 8 6 23.00 5
7 EST 46 Anni Sikk 22.3.99 KJK 6 11 [12] 7 7 7 38.00 7
8 EST 27 Kristina Erisalu 11.9.97 HPSK [12] 9 7 8 6 8 38.00 8
9 EST 51 Mari Põldmaa 21.6.94 TJK 9 7 2 11 [18] 17 46.00 9
10 EST 40 Anni Rätsep 05.03.96 DAGO 14 13 9 9 [17] 5 50.00 10
14 EST 54 Helen Spriit 3.8.96 KJK 11 16 15 12 [22] 12 66.00 14
16 EST 45 Johanna Poksi 17.8.99 TJK 13 17 17 10 15 [18] 72.00 16
22 EST 24 Elisabeth Karner 17.8.97 TJK 19 22 22 [26] 21 20 104.00 22
24 EST 20 Merilyn Vähesoo 12.2.96 KJK 23 [26] 21 24 26 24 118.00 24
26 EST 64 Anna Laura Alamets 5.5.99 KJK 25 [27] 24 22 24 27 122.00 26
28 EST 38 Elina Jõpiselg 11.05.97 DAGO 27 28 28 27 [31/DSQ] 23 133.00 28

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Taavi-Martin Enno
Jury Chair: Triin Sepp


Version 7.1.1: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore