Skip to content

96.purjetamishooaja lõpetamine

Reedel 11.novembril panime punkti Saaremaa Merispordi Seltsi 96.purjetamishooajale.
Traditsiooniliselt tunnustasime hooaja parimaid noorpurjetajaid, jääpurjetajaid kui ka avamerepurjetajaid, jagasime eriauhindasid, tänasime sponsoreid ja koostööpartnereid ning tantsisime, mängisime ja veetsime koos ühe lõbusa õhtu purjetajate kogukonnas.

Esmalt tunnustasime jääpurjetajaid eelmise hooaja eest.
Eestis toimusid juuniorite Maailma- ja Euroopa meistrivõistlused. Anni Kubjas töi koju Maailmameistrivõitluste hõbemedali, samuti on ta ka Eesti meistrivõistluste võitja Ice-Optimist klassis.

Leedus, Šiauliais, Rékyva järvel peeti Monotype-XV Euroopa meistrivõistlused, Balti karikas ja Euroopa karikas. Meie mehed tegid seal ilma ja tulid koju Euroopa MV hõbemedaliga (Ants Haavel ja Andres Laul), Euroopa Karika pronksmedaliga (Indrek Aavik ja Siim Valgre) ning meeskondlikult saavutasid Saaremaa Merispordi Seltsi meeskond Euroopa MV kulla.

Suur tänu meie jääpurjetajad:

ICE-OPTIMIST
Anni Kubjas
Trinette Välisson
Miia Kubjas
Artur Ader
Tobias Kalle

DN
Daniel Rüütel
Karl Ader
Georg Paomees
Joosep Laus
Risto Riim

Monotype-XV
Indrek Aavik/Siim Valgre
Ants Haavel/Andres Laul
Ott Kolk/Juhan Kolk
Joosep Laus/Karl Lember
Mark Paomees/Raul Tahk
Margus Padu/Meelis Saarlaid

DN sõitjad: Daniel Rüütel, Georg Paomees, Risto Riim
Monotype-XV sõitjad: Ott Kolk, Juhan Kolk, Indrek Aavik

Detsembrist hakkab jääpurjetajatel taas hooaeg. Sõidetakse kolm karikasarja etappi, Eesti MV, Saaremaa MV ja Pärnumaa MV. Lisaks minnakse rahvusvahelistele tiitlivõistlustele.

Järgmiseks tunnustasime vedela vee purjetajaid.

Noorpurjetajate 2022 hooaeg oli tihe, konkurentsi pakkuv, põnev ja täis ilusaid elamusi. Karikasarja kokkuvõttes leiame meie noori  ka edetabeli tipust. 

Esile tõstsime Saaremaa Merispordi Selts/Saaremaa Spordikooli purjetajaid, kes on käinud kohusetundlikult trennis, esindanud klubi kohalikel ja vabariiklikel võistlustel ja üles näidanud  sportlikku käitumist.
Keskmiselt tuleb hooaja jooksul 100 mere päeva, samas osadel küündis ka 140 mere päevani. Mega saavutus.

Tunnustamist väärivad kõik meie noorpurjetajad, aga esile tõstaksime järgmised:

OPTIMIST klass
Trinette Välisson – Ice-Optimist Eesti karikavõistluste hõbe, optimist Eesti MV tüdrukute 6. koht
Anni Kubjas – Ice-Optimist Maailmameistivõistluste hõbe ja Eesti MV kuld
Miia Kubjas – Ice-Optimist – Eesti meistrivõistluste 4. koht
Uku Vesberg – Optimist klassi Saare Maakonna meister ja meeskondlik Eesti MV pronks
Tobias Kalle – Optimist klassi meeskondlik Eesti MV pronks
Jakob Kalle – eeskujulik trennis käija ja klubi esindaja kohalikel ning välisvõistlustel
Kimmo Kalle – Optimist klassis Eesti MV U12 6. koht
Jacob Putnik – Optimist klassi meeskondlik Eesti MV pronks
Robert Matt – Eesti karikavõistluste koondtulemuste Optimist U12 klassis hõbe
Kiur Arro – Eesti karikavõistluste koondtulemuste Optimist U12 klassis pronks

ZOOM8 klass
Eleanor Leedo – Saare maakonna meister

ILCA klass
Meribel Vahstein – Eesti karikavõistluste tüdrukute hõbe ja üldarvestuse 4.koht
Georg Paomees – Eesti karikavõistluste 8.koht, jahtlaev MARIS kapten
Rico Robert Alliksoon – Eesti karikavõistluste 6.koht
Artur Ader – Ice-optimist Eesti karikavõistluste hõbe
Jason Mäeots – Eesti karikavõistluste 12.koht
Olger Hannes Mets – jahtlaev MARIS meeskonna liige
Uku Mägi – jahtlaev MARIS meeskonna liige

Optimist sõitjad

Purjetamishooaeg on küll läbi, aga ettevalmistused juba uueks hooajaks käivad. Oleme saanud PRIA LEADER Saarete Koostöökogu projektitoetust “Noorte purjesportlaste kevadlaagrid” ning märtsi koolivaheajal sõidetaksegi treeninglaagrisse Hispaaniasse. Mida varem saame merele treenima, seda rohkem oleme algavaks hooajaks valmis Eestis. 

Avamerepurjetamises jagasime nii SMS karikasarja, Saaremaa MV kui ka Ruhnu regati karikaid ja medaleid.

Saaremaa meistrivõistlused viisid meid sellel aastal Roja. ORCI klassi võitjad olid jahtlaev Elli ja ORCII klassis võidukarika teenis endale välja jahtlaeva Heleena. Medalid riputas kaela Saaremaa Spordiliit.

Saaremaa MV võitja ORCI klassis, jahtlaev Elli
Saaremaa MV võitja ORCII klassis, jahtlaev Heleena

Ruhnu regatt/Roomassaare Harbour Cup’i auhinna on välja pannud Saarte Liinid. Auhinnaks on Must Kaart, mis tähendab seda, et võitja saab järgmisel purjetamishooajal tasuta kaikoha kõigis Saarte Liinide sadamas. 

Sellel aastal kuuluvad need ORCI klassis jahtlaevale Elli ja ORCII klassis jahtlaevale Mercurius.

Ruhnu regati võitjad: ORCI Elli ja ORCII Mercurius

Saaremaa Merispordi Seltsi karikasarja arvestusse läksid sellel aastal seitse võistlust – Heiti Rebase mälestusregatt, Lühirada, Allirahu regatt, Abruka regatt, Saare maakonna meistrivõistlused, Ruhnu regatt, Bellingshausen jäätükkidega. Eesti Karikasarja arvestusse läksid neist Saaremaa MV ja Allirahu regatt.

Tulemused on järgmised:

ORCI grupp
1. Elli – kapten Margus Hiet
2. Katarina Jee – kapten Risto Leedo
3. Cassandra – kapten Jaanis Prii

ORCII
1. Lote – kapten Rando Salu
2. Mercurius – kapten Margus Tasa
3. Liliann – kapten Margus Beljakov

SMS karikasarja esikolmik ORCI klassis
SMS karikasarja esikolmik ORCII klassis

Jagasime ka eriauhindasid.

Oskar Väärti karikas antakse välja erilise merelise teo eest. 
Sellel aastal teenis selle välja sportliku käitumise eest jahtlaevale JADE, kapten Kaspar Saare, kes võistles üksi 24h regatil ja tuli ka selle võitjaks. 

Kadri karikas, mille annab välja jahtlaev Kadri. Antakse välja kõige kiiremini sõitnud jahile arvestamata tema võistlusväärtust. Sellel aastal saab selle jahtlaev LILIANN – Kadri kapten Andres Haavel ütles, et Liliann on kõige püüdlikum ja kiirem jaht.

Kadri karika saaja jahtlaev Liliann

Merematkaja tiitli annab välja jahtlaev Cassandra. Sellel aastal kuulub see RRINTSESS ROOSILE ja perekond Paenurk. 

Hooaja alguses kuulutasime välja ka merematkaja võistluse, kus tuli üles märkida kõik oma sõidud. Nende tulemuste põhjal polnud vist nädalavahetustki, kus see perekond merematkamas ei käinud. Täpsemalt käidi väljas 49 korral, aga kindlasti olid ka mõned korrad, mis kirja ei saanud. Tulemustest selgus, et Abruka oli merematkajatel kõige populaarsem sihtkoht.

Merematkajad: perekond Paenurk ja jahtlaev Printsess Roosi

Taaskord andsime välja ka Iluuisutaja karika. See antakse suure apsaka eest purjetamishooajal. Selle sai seekord jaht KATARINA JEE. Spinnipoomi koju unustamise eest GORR võistlusel. Aga õnneks lõppes see apsakas väga hästi ja põhivõistluse alguseks oli neil sõprade abiga jahis kolm spinnipoomi.

Iluuisutaja karika saaja Katarina Jee

Sellest tulenevalt andsime välja ka LEIDLIK LAHENDUS tiitli ja selle sai endale Gert Nepper, kes suutis halva asja juures leida ideaalilähedase lahenduse, et võistlus siiski pidamata ei jääks, kasutades spinnipooli asemel aeru ja enda kätt. 

Leidlik lahendus tiitli saaja – Gert Nepper

Sellel aastal kuulutasime ka uue kategooria – UUS TULIJA.
See on karikas, mis antakse isikule või meeskonnale mõne uuendusliku võistluse/paadi/ürituse või mõne uuendusliku teo eest Saaremaa Merispordi Seltsis. Karikas ise on ankur, mis sümboliseerib seda, et see uuendus jääks meie seltsile ka püsima. Indrek Aavik väärib seda tiitlit. Draakon klassis on nüüd ka esindatud Saaremaa Merispordi Seltsi meeskond. Tore on tõdeda, et meie ampluaa laieneb.

Uus tulija: Indrek Aavik ja Draakon klassi toomine Saaremaa Merispordi Seltsi nimekirja

Üle aastate oli merel ka jahtlaev Maris, kapteniks Georg Paomees. Võisteldi küll vähe, aga uuel hooajal on meeskond juba rohkem kogenud ja kindlasti võtavad osa meie avamere regattidest. Georg tänas omalt poolt kõiki abistajaid ja kaasaelajaid. 

Järgmiseks aastaks kuulutasime välja ka AASTA KLUBILIIKME statuudi, mis antakse üle 97.purjetamishooaja lõpetamisel. Selle saab isik, kes on aasta jooksul nõu ja jõuga abiks olnud meie seltsile.

Ära märkimist tasub veel mitmed tegevused, võistlused, saavutused. 

Meil oli taaskord Vanade Kalde regatta, mille taaselustas Aivar Laus. Üritus oli sedavõrd menukas, et ERR tegi otseülekande, võistlejaid oli kohal ka teistest klubidest üle Eesti. Kuressaare Jahisadam täitus meluga ja pealtvaatajaid oli uudistama tulnud rohkelt.

“Vanad Kalad”
Aivar Laus – Vanade Kalade korraldaja/taaselustaja

Kuressaare Jahisadama võõrustas sellel aastal ka Golf of Riga Regatti, mis tõi meie sadamasse ligi 50 uhkel purjepaati ja enam kui 250 purjetajat. Regati meeskond jäi väga rahule ja täna juba käivad läbirääkimised 2023 aasta regatiks.

Meie seltsi liikmeid leiab ka teiste klubide meeskondades, kes on saavutanud väga kõrgeid kohti üle maailma. Risto Riim, Karl Kolk, Siim Ots, Jaan Akkermann, Aivar Tuulberg. Tiitlid on tulnud Maailmameistrivõistlustelt kui ka Euroopa meistrivõistlustelt.

Suured tänud meie sponsoritele, ilma kelleta me kuidagi ei saa. Meil on mitmeid häid koostööpartnereid, kes on aidanud auhindadega erinevatel regattidel. Mega suur kummardus Baltic Workboats’le, kes on meie noorpurjetajate suurtoetaja ja kellega koostöös sündis ka Baltic Workboats Sailing Academy. Akadeemia on midagi enamat kui lihtsalt purjetamine, see on noorete kaasamine erinevatesse merendusega seotud tegevustesse, mis annab neile praktilisi oskusi.

Aitäh Amservile, kelle abil saavad meie noored sõita võistlustele ja sealt ka turvaliselt tagasi. Aitäh Coop Saaremaa, kelle toetusega saime tasuda võistluste osavõtutasud. Aitäh Saaremaa Spordikoolile, tänu teile võimaldame purjetamist suuremale hulgale lastele. Täname ka kõiki teisi sponsoreid, kes on olnud meiega läbi aastate.

Erilised tänud lähevad aga meie treeneritele KRISTIINA KLAOS, VIKTOR UMB ja MATI KOLK, kes te teete oma tööd sellise pühendumusega nagu te seda täna teete. 

Tänud kuuluvad ka meie seltsi liikmetele, lastevanematele ja üldse kogu Saaremaa purjetamise kogukonnale, kes te mõtlete meiega kaasa, olete igakülgselt toeks.
Koostöös saamegi teha selliseid vägevaid asju. AITÄH TEILE.

Järgmisel hooajal purjetame jälle!

PILDIGALERII