Skip to content

Saaremaa Merispordi Selts lõpetas pidulikult purjetamishooaja

Eile lõpetasid SMSi liikmed pidulikul koosviibimisel klubi 85. purjetamishooaja.

2011. aasta algas Saaremaal jääpurjetamise suursündmusega. Nasval peeti Euroopa meistrivõistlusi klassis DN. Osalesid ka meie noorsportlased Rene Riim ja Kevin Grass, kes üldkokkuvõttes lõpetasid 155 osavõtja hulgas vastavalt 150. ja 153. kohaga.

Avamerepurjetajad alustasid hooaega traditsiooniliselt viitstardist lähtuva Heiti Rebase mälestusregatiga, kus parimateks osutusid Zoo (kapten Toivo Matt) ja Kadri (Andres Haavel).

Maikuus toimus ka Allirahu regatt, mille võitsid Sophia (Tiit Sarapuu) ja Lote (Toivo Leivat).

Uuendusena peeti Abruka regatti sel aastal kahepäevasena ja juunikuus. Osalejatele meeldis ja ilmselt jääb see regatt sellisel kujul kavva ka järgmisel aastal. Võitsid Katarina Jee (Mart Tamm) ja Karina (Margus Hiet).

Saare maakonna meistreid selgitati Roja regatil. Esikoha saavutasid Liliann (Margus Beljakov) ja Kadri.

Roomassaare sadama karikale kihutati vaatamata stardis valitsenud olematule tuulele võidu Ruhnu regatil. Parimad olid Katarina Jee ja Kadri.

Karikavõistluse lõpetasid lühirajal peetud Kuressaare linna meistrivõistlused. Ideaalses purjetuules sooritasid kõige kiiremaid ringe taaskord Katarina Jee ja Karina.

Need meeskonnad saavutasid ka karikavõistluste kokkuvõttes esikoha. Katarina Jeele järgnesid suuremate jahtide grupis Sophia ja Zoo, Karinale väiksemate jahtide hulgas Kadri ja Lote.

Lisaks õnnestus Katarina Jee meeskonnal tulla nii Läti kui Leedu meistriks avamerepurjetamises. Vesileenu naiskond osales kapten Tiina Maalinna juhtimisel Watergate’i regatil, kus saavutati auhinnaline kolmas koht.

Muhu väina regatil osales edukalt noortemeeskond jahil Maris (Rene Riim) saavutades LYS2 grupis 2. koha. SMS oli Muhu väina regatil esindatud koguni 12 jahiga – lisaks Marisele veel Liliann, Sophia, Pinta (Guido Grass), Zoo, Mercurius (Margus Tasa), Vesileenu, Kadri (Tanel Õun), Cassandra (Jaanis Prii), Lagle II (Ülari Velviste), Cenatur (Rain Riim) ja Katarina Jee.

Jätkus ka kolmapäevase seeriavõitluse traditsioon. Vahepeal valitsenud tugevate tuulte tõttu tuli küll võistlejate ohutust silmas pidades paar starti ära jätta, kuid ärapurjetatud võistluste kokkuvõttes osutus parimaks Karina Mercuriuse ja Lote ees.

Svertpaadipurjetajatest avasid 2011. aasta hooaja taaskord laserisõitjad, kes osalesid Eurokarika etappidel Itaalias Garda järvel ning Šveitsis Luganos. Luganos saavutas Rimo Timm 66 võistleja hulgas tubli 17. koha.

Aprillis alustasid hooaega ka zoomisõitjad, kes võistlesid Euroopa meistrivõistlustel Austrias Neusiedl am Sees. Väga vaiksetes tuultes peetud võistlusel tuli Kristo Õunap 65 poisi konkurentsis 17. kohale.

Suuremaks ettevõtmiseks oli Eesti-Läti programmi “Young Sailors” kuulunud Saaremaa Merispordi Seltsi regatt mai lõpus Roomassaares. Esikoha jätsid koju Kristo Õunap zoom8-l ja Rene Riim Laser Radialil. Henri Lepik oli Laser 4,7-l teine.

Juuni alguses võistlesid optismitipoisid traditsioonilisel Kuldseekli regatil, kus lisaks purjetamisele tuleb ka joosta ja ujuda. Martin Õunap saavutas üldvõidu, Sander Puppart oli parim ujumises ning koos Joosep Lausiga võideti veenvalt meeskondlik arvestus.

Juunis peeti ka Kalevi jahtklubi meistrivõistlusi, kus noored esmakordselt võtsid mõõtu klassis RS Feva, mis on Eestis esimesi samme tegev kahemehepaadiklass. Selleks võistluseks istusid ühte paati zoomipurjetajad Kristo Õunap ja Hardo Niit ning saavutasid regatil kolmanda koha. Samal võistlusel oli Liina Kolk kolmas Laser Radialil.

Zoom8 maailmameistrivõistlustel käis SMSi meeskond täies koosseisus, parima esituse tegi Kristo Õunap, kes väga keerulisetes oludes oli 71 poisi konkurentsis 8. Ardo Hansalu saavutas 18. ja Hardo Niit 20. koha.

Lohusalus peeti Eesti meistrivõistlusi ning Tallinna jahtklubi karikavõistlusi. Seal esines kõige paremini Henri Lepik, kes pälvis Eesti meistritiitli klassis Laser 4,7. Kaarel Kruusmägi oli teine Laser Standardil. Rimo Timm teenis Laser Radialil noorteklassi hõbemedali, Liina Kolk sai pronksi naiste arvestuses, Siim Ots oli üldarvestuse parim poiss. Martin Õunap lõpetas Optimist-klassi üldarvestuse 2. kohaga, Marie Pihlas oli parim noorte tüdrukute seas.

Enamikus paadiklassides lõppesid Eesti karikavõistlused Pärnu sügisregatiga. Pärnus võitis klassis Laser 4,7 Kristo Õunap, Eesti karika esikoha aga teenis seekord teise koha saanud Henri Lepik. Laser radialil pälvis kuldmedali Kaarel Kruusmägi, tubli 5. koha sõitis välja Siim Ots, naiste kolmanda koha sai Liina Kolk. Optimistil oli edukas Karl Lember, kes lõpetas regati teise kohaga. Martin Õunap oli 4., Marie Pihlas aga parim tüdruk, olles sealjuures üldarvestuses tublil 6. kohal 67 võistleja hulgas.

Hooaja lõpetuseks osalesid fevasõitjad veel Tallinna nädala regatil, mis oli neile ka Eesti meistrivõistlusteks. Aleksander ja Johannes Muru sõitsid seal välja kolmanda koha.

Laserisõitjad aga purjetasid Kaunase sügisregatil, kus Hardo Niit saavutas klassis Laser 4,7 tugevas konkurentsis hinnatava neljanda koha.

Lisaks osaleti rahvusvahelistes Optimist-klassi laagritess ja võistlustel Soomes ja Leedus, Poola meistrivõistlustel klassis Optimist, Pärnu kevadregatil, Spinnakeri regatil. Rimo Timm ja Gert Poopuu võistlesid Saarte mängudel Wighti saarel Inglismaal klassis Laser Radial. Roomassaares oli meie korraldada Eesti-Läti projekti kuulunud rahvusvaheline purjetamislaager.

Meie noorimad purjetajad käisid LHV karikaetappidel Pärnus, Saadjärvel ja Haapsalus, ikka klassis Optimist. Haapsalus purjetasid tublisti Silver Vahstein, kes sai 5. koha ning Joosep Praks, kes oli 7. Tublid olid ka kõik teised, kes neil võistlustel osalesid.

Hooaega kokkuvõttes on põhjust rõõmustada. Kõikides noorteklassides – Optimistil, Zoom8-l ja Laser 4,7-l on meie purjetajad hooaja edetabelis kõrgetel kohtadel. Laser 4,7-l võitis Henri Lepik esikoha, nii Optimistil kui Zoom8-l on kolm purjetajat esikümnes – Optimistil Martin Õunap 2., Karl Lember 7. ja Marie Pihlas 9; Zoom8-l Kristo Õunap 3., Hardo Niit 6. ja Ardo Hansalu 7.Laser Radialil olid tublid Liina Kolk 3. ja Rimo Timm noorte arvestuse 4. kohaga Eesti karikavõistluste kokkuvõttes.

Järgmisel aastal on praeguse plaani kohaselt kavas osa võtta kõigist Eesti karikavõistluse etappidest ning optimist-klassi B-liiga karikaetappidest. Toimub Eesti-Läti kostööprojekti lõppüritus Riias. Optimist-klassi Eesti koondisse kuuluvad Marie Pihlas ning Martin Õunap osalevad juuli alguses Itaalias toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel. Kavas on ka osaleda Põhjamaade meistrivõistlustel, mis peetakse järgmisel aastal juuli lõpus Pärnus. Samuti püüame osaleda augusti alguses Zoom8 klassi maailmameistrivõistlustel Rootsis Göteborgis. Loodetavasti pääseb keegi meie Laser 4,7 sõitjatest Euroopa meistrivõistlustele Austriasse