Skip to content

Täna algab muhu väina regatt

13. – 19. juulil purjetatakse Väinameres ja Liivi lahes juba 57. korda Muhu Väina regatt, mis sellest aastast alates kannab nimitoetaja A. Le Coqi nime. Eesti pikimate traditsioonidega avamerepurjetamise võistlusel osaleb sel aastal läbi ajaloo suurim arv jahte – 122 jahti.

Regatt algab pühapäeval, 13. juulil Kärdlas ning viib siis jahid läbi Kuivastu ja Pärnu sadamate Roomassaarde, kus laupäeval, 19. juulil toimub parimate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine. Pärnus on võimalik huvilistel laevaga merele minna lühiraja etappi vaatama ning kaasaelajad saavad regatti jälgida reaalajas internetist. Kõik meresõbrad ja huvilised on oodatud sadamatesse regatimelust osa saama. Kogu meelelahutus on nii purjetajatele kui ka külalistele tasuta.millest 96 Eestist, 8 Venemaalt, 8 Lätist, 6 Leedust ja 4 Soomest pea 728 purjetajaga pardal. Regatil selguvad Eesti avamerepurjetamise meistrid klassides väike ESTLYS (…1,08) ja Folkboot.

Regati avamine toimub laupäeval, 12. juulil kell 19.30 kevadel vastavatud Kärdla sadamas, kuhu regatti on juba aastaid igatsetud külastama. Nädalapikkusele mereteele annavad oma tervituse purjetajatele kaasa EV kultuuriminister  Urve Tiidus, Kärdla linnapea Georg Linkov ja Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Regati avamistseremooniat austavad oma kohalolekuga ka esimesest Muhu Väina regatist 1958. aastal osa võtnud Ülo Vooglaid ja Aime Kreis. Kui päeval saavad kogenud merekarud ennast proovile panna „Vanade kalade“ regati käigus Optimistil endi hulgast parima väljaselgitamisel, siis õhtu teeb meeleolukamaks Jakko Maltis koos bändiga.

Pühapäeva, 13. juuli hommikul kell 10.30 toimub kaptenite koosolek, kus peavõistlusjuht Andres Talts saab purjetajatele võistluskomiteed tutvustada ja olulisema info edasi anda. Kell 13 antakse start regati esimesele etapile, mis kestab 2-3 tundi. Pühapäeva õhtuks jäädakse veel Kärdlasse, kus purjetajaid tantsitab ansambel Untsakad ning muidugi saab vaadata jalgpalli MMi finaalmängu.

Esmaspäeva, 14. juuli hommikul siirdub regatt 38-45-miilise meresõiduga järgmisele saarele – Muhumaale, Kuivastu sadamasse, kus õhtut sisustavad Muhu valla isetegevuslased.

Regati kolmas etapp viib jahid teisipäeval, 15. juulil Kuivastust Pärnusse ja etapi pikkuseks on 47-70-miili. Pärnus on regatt suisa kolm päeva. Kõige rohkem pakub põnevust ja vaatemängu kindlasti kolmapäev 16. juuli, kui regati neljanda etapina toimub lühirajasõit vastutuule-allatuule rajal.Pealtvaatajatele on korraldatud võimalus laevaga RUNÖ merel toimuvat oma silmaga vaatama minna. Laevas kommenteerib merel toimuvat Pärnu Postimehe spordireporter Joel Kukk, TRE raadio teeb sündmusest ka otselülitused ning Delfi TV kannab kogu etapi elava pildina üle ka internetis. Õhtu sadamas jätkub autasustamistega ning piduliku õhtusöögiga, kus avasõnad lausub Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ning purjetajaid tervitavad ka Pärnu Jahtklubi kommodoor Jüri Sõber ning Pärnu Jahtklubi eks-kommodoor ja tänane Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Purjetajad saavad ekraanilt üle vaadata oma päevased manöövrid ning õhtule paneb uhke punkti pidu ansambli Regatt hoogsate laulude saatel.

Neljapäeva, 17. juuli hommikusse jagub veel sadamamelu – plaanis on maha pidada „vanade kalade“ võistlus RS Fevadel ja A. Le Coqi eriregatt. Avatud on regatiküla erinevate teenuste ja tegevustega. Õhtul kell 18 algab regati pikim ja kõige erilisem etapp, mis viib jahid suvepealinnast regati lõpp-punkti, oma 120. sünnipäeva tähistavasse Roomassaare sadamasse ja purjetatakse peamiselt öistes tingimustes. Roomassaarde jõuavad jahid pärast 70-95 meremiili läbimist ja sõltuvalt tuuleoludest reede varahommikuks või hiljem. Reede on regatilistele puhkepäev, toimub pikima etapi võitjate autasustamine ning Roomassaare sadama 120. sünnipäeva tähistamine. Õhtule Roomassaare sadamas annab hoogu juurde ansambel Friday.

Regati viimasel päeval 19. juulil sõidetakse viimaste punktide kogumiseks ja lõplike seisude selgitamiseks viimane kuues etapp – Roomassaare ring. Põnevale ja pingelisele nädalale paneb piduliku ja väärika punkti autasustamine kell 17 Roomassaare sadamas ning regati kogu kaldaprogrammi finišiks on pidu ansambli SSB saatel.

Pealtvaatajate ja kaasaelajate rõõmuks saab purjetajate teekonda jälgida ka reaalajas interneti vahendusel. Postisioneerimisseadmed toovad jahtide asukohad kätte nutikate telefonide või arvutite ekraanidele.

Võisteldakse kolmes klassis (ORC, ESTLYS ja Folkboot) ning seitsmes grupis vastavalt GPH (general purpose handicap) händikäp süsteemile. GPH näitab jahi arvestuslikku kiirust ühikus sekund/miil ehk mitme sekundiga jaht peaks ühe miili läbima keskmistes tingimustes. Iga jahi koefitsient arvutatakse välja spetsiaalse arvutiprogrammi abil, võttes arvesse taglase mõõtu, purjemõõte, kere kuju, meeskonna kaalu ja teisi parameetreid. Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit.

Regati koduleht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga